П`ятниця
29.03.2024
09:53
Вітаю Вас Гість
RSS
 
Вітаміни з грядки
Головна Реєстрація Вхід
Чебрець »
Меню сайту

Наше опитування
Оцініть мій сайт
Всього відповідей: 117

Статистика
Каталог webplus.info
Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Форма входу

ЧЕБРЕЦЬ
Чебрець
     Це низенький вічнозелений напівкущик висотою 20-30 см з сильнорозгалуженим стеблом. Листочки дрібненькі, сидячі, видовжено-еліптичні, загострені. Цвіте в травні, вітки розміщені у піхвах листочків пучечками по 3-6 шт. До умов вирощування не вимогливий, світло- і теплолюбний. У ранніх фазах розвиток рослин дуже повільний. Насіння дуже дрібне, проростає при температурі 10° через 10-15 днів. Оптимальна температура розвитку 20°. Дорослі рослини добре перезимовують.
     Пагони чебрецю містять ефірну олію, фітонциди, гіркі та дубильні речовини, смоли, сапоніни, мінеральні солі, каротин, вітаміни С і Р. Рослина мас змішаний аромат чорного перцю та м'яти і гіркуватий гострий присмак. Чебрець має бактерицидні та дезинфікуючі властивості, допомагає при коклюші та інших видах
кашлю, фарингітах, ларингітах, діє як сечогінний, потогінний і в'яжучий засіб. Корисний чебрець при проносах, катарах шлунку і кишок, блюванні, розладах травлення.
     Зелень використовують як спецію на заміну чорного перцю у свіжому або висушеному стані. Її додають у пікантні супи й соуси, до м'яса, риби, кладуть при виготовленні копченостей, при маринуванні і засолюванні овочів, у фарші. У Німеччині чебрець називають «бобова трава», бо використовують його у стравах з квасолі та гороху. Приємні на смак напої з чебрецем та ароматизований ним оцет і мед. У медицині чебрець використовують для одержання тимолу — сильного бактерицидного засобу. З чебрецю виготовляють ліки від запалення верхніх дихальних шляхів (фарингосепт). Не можна зловживати чебрецем, бо це викликає порушення функції щитовидної залози. Використовують його також у зубних пастах, милі як ароматичний і бактерицидний засіб.
     Вирощують чебрець у одно- або трирічній культурі. Розміщують його на добре освітлених ділянках після удобрених просапних культур. Насіння висівають, змішуючи з гранульованим суперфосфатом у співвідношенні 1:1. Норма висіву становить 3—5 г/м2. Насіння загортають на глибину 0,5 см. Обов'язково проводять перед- і післяпосівне прикочування. Ширина міжряддя має становити 15—20 см. Сходи проріджують розпушуванням граблями впоперек рядків. Рослини у рядку залишають на відстані 7—10 см. Слабенькі рослинки потребують бездоганного догляду — прополювання, поливів, розпушування міжрядь через кожні 7—10 днів. У перший рік зелень збирають один раз у серпні. Рослини зрізають на висоті 10— 12 см від кореня, підживлюють мінеральними добривами (Р8К5), глибоко розпушують міжряддя, поливають і знову розпушують. Рано навесні на другий і третій рік ділянку боронують, знову підживлюють (N8P5 К3), розпушують міжряддя. У подальшому догляд за рослинами передбачає 3—5-разове розпушування, полив, прополювання, восени — підживлення, як у перший рік. Урожай збирають у червні — серпні 3—4 рази. У перший рік він становить 1—3 кг/м2, в наступні — 7—8 кг/м2. Придатний чебрець і для кімнатної та балконної культури в горщечках.

Поділитись

Пошук

Друзі сайту
Шепетівський СТК ТСОУ
Заробіток в Інтернет
etxt.ru


Copyright MyCorp © 2024
Безкоштовний конструктор сайтів - uCoz