РЕВІНЬ
Це багаторічна культура, яка має дуже розвинене, м'ясисте кореневище і формує розетку також сильно розвинених листків на довгих, м'ясистих і соковитих черешках. Стебла високі, голі, дудчасті. Рослини дуже холодо- і посухостійкі, не вимогливі до умов вирощування. Розмножується ревінь насінням і вегетативно. Насіння проростає при температурі 2—З °С, листки відростають при 4—10 °С, оптимальна для розвитку рослин температура 15—18 °С. Ревінь не вимогливий до освітлення, може рости у затінку. Черешки наростають за 15—20 днів після припинення заморозків. При використанні листків протягом 7—15 днів наростають нові, постачаючи продукцію протягом 40—60 днів. Висока температура влітку призводить до нагромадження у черешках щавлевої кислоти та втрати рослинами товарних якостей.
У цей час рослини стрілкують, квітконоси їх виснажують. Щоб рослини залишилися високопродуктивними, квітконоси видаляють. Продукцію рослини дають до 20 років, а найбільш продуктивний вік — 8—12 років. Ревінь — вигідна культура, яка постачає дешеву й ранню продукцію.
У черешках міститься багато органічних кислот, які надають їм приємного освіжаючого смаку. Рослини містять вітаміни А, В, С, D, РР; яблучну, лимонну, янтарну кислоти, невелику кількість щавлевої; пектини, мінеральні речовини, клітковину.
Найбільша цінність культури в тому, що всі ці корисні речовини людина одержує в дуже ранні строки, коли ще немає ніяких овочів і фруктів.
Використовують черешки у свіжому вигляді в салатах та окрошках, готують з них компоти, киселі. Використовують ревінь також для начинок у пироги та вареники, варять з нього варення, цукати. Існує кілька видів прохолоджуючих напоїв, що готують з ревеню та деяких пряних трав.
До умов вирощування ревінь не вимогливий. Краще вдається на структурних, помірно зволожених, родючих грунтах. Потребує глибокого орного шару 40— 50 см та внесення перегною (10 кг/м2) і мінеральних добрив (N10P20K20). Розмножують його насінням та діленням кореневищ 4—5-річних рослин.
Вирощують ревінь з насіння розсадним способом. Вік розсади становить два роки. У розсаднику під зяблеву оранку вносять 4 кг/м2 органічних добрив та мінеральні — в кількості, зазначеній вище. Сіють насіння рано навесні з міжряддям 25 см та нормою висіву З—5 г/м2. Сходи з'являються через 8—12 днів після сівби. Рослини залишають, на відстані 10 —15 см. За вегетаційний період міжряддя 2—3 рази розпушують, виполюють бур'ян і поливають рослини. На другий рік — у кінці березня — на початку квітня, як тільки з'являються бруньки, рослини викопують, підбирають кращі за кількістю довгих і товстих черешків або за великими бруньками та добре розвиненими кореневищами і пересаджують на постійне місце.
При вирощуванні поділом кущів відбирають найкращі рослини з численними великими бруньками. Ділять їх на 5—7 частин. Кожна частина повинна мати 1—2 великі бруньки та добре розвинені кореневища.
Висаджують ревінь навесні або в серпні. Розсаду або живці висаджують за схемою 90x90 см по дві рослини у гніздо. Після садіння негайно проводять полив нормою 10—15 л/м2 та розпушування міжрядь. За сезон операцію повторюють 2—3 рази, виполюють бур'яни та виламують суцвіття з рослин. Восени рослини підживлюють, вносячи у міжряддя 2—3 кг/м2 гною та мінеральні добрива (N10P20K30). У наступні роки плантацію ревеню підживлюють навесні мінеральними добривами — N5P10K25, а восени — так само, як і в перший рік. Після підживлень добрива перемішують з грунтом глибоким (на 15—17 см) розпушуванням міжрядь.
Щорічно до з'явлення бруньок розпушують ділянки, а під час з'явлення листків і до їх змикання — 1 — 2 рази розпушують міжряддя у двох напрямках. Поливають 2—3 рази за вегетацію у жарку погоду нормою 20 л/м2.
Продукцію розпочинають збирати з другого року у квітні. Виламують черешки довжиною 20—25 см, викручуючи їх біля основи. Кожна рослина за раз формує 7—12 черешків. Черешки звільнюють від листків. Можливе зберігання черешків протягом З—4 діб у сховищах. При цьому їх накривають. Збирання повторюють через кожні 10—15 днів — до липня. Урожайність становить 7—12 кг/м2.
Більш ранню продукцію можна одержати при використанні тимчасових плівкових укрить. При цьому формування черешків прискорюється на 8 — 15 днів.
Кореневища із старих плантацій слід використовувати для вигонки в міжтепличниках та в плівкових теплицях.
Кореневища у міжтепличниках висаджують у серпні — вересні за схемою 30х30 см, добре укриваючи їх сумішшю грунту, перегною та торфу у співвідношенні 1:1:1 на 10—15 см. На ділянку виставляють каркаси переносних плівкових укрить. Плівкою накривають на початку березня. Рослини швидко відростають і дають продукцію в кінці березня.
У вересні в теплиці кореневища виставляють на вирівняну поверхню грунту мостовим способом, засипають їх тирсою, пізніше укривають старою плівкою, соломою, снігом. При потребі теплиці вкривають, звільняють ділянки від укривного матеріалу, а тирсу присипають мінеральними добривами (N10P5K5) та добре заливають теплою волою. За період підготовки теплиць, розігрівання грунту, підсушування його рослини швидко відростають і за 30—40 днів формують доброякісну продукцію. В цей час проводять поливи рослин теплою водою через кожні три дні нормою 10 л/м2. Один раз на 10 днів проводять підживлення азотними добривами (N10).
Можлива також вигонка кореневищ, прикопаних у сховищах у грунтосуміші (температура 10 °С, вологість грунту 60— 70 % ПВ). Збирають черешки довжиною 15—20 см через 20 днів після початку вигонки. Урожай збирають 5—7 разів протягом 50—80 днів.
На присадибних ділянках ревінь краще висаджувати поодинокими рослинами у різних місцях: на сонці і в затишку та в затінку, щоб одержувати ранню і пізню продукцію. Прискорити формування черешків навесні можна за допомогою перекинутого над рослиною ящика, який додатково утеплюють плівкою, соломою, грунтом, снігом. Черешки у даному разі споживають на початку квітня. Збирають їх 2—4 рази до формування листків на рослинах з неукритих ділянок. Надалі рослини підживлюють та дають їм спокій — до кінця сезону листки не збирають. Можна також висаджувати у вересні 2—4 кореневища у ящик і піском і залишити його на вулиці до грудня. Потім його заносять у тепле приміщення, де температура не нижча 10 °С, накривають чорною плівкою та зволожують пісок. Через 20— 25 днів можна зрізати черешки, а кореневища викинути.