П`ятниця
26.04.2024
11:38
Вітаю Вас Гість
RSS
 
Вітаміни з грядки
Головна Реєстрація Вхід
Рута »
Меню сайту

Наше опитування
Оцініть мій сайт
Всього відповідей: 117

Статистика
Каталог webplus.info
Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Форма входу

РУТА
Рута
     Це багаторічний напівкущ з дерев'янистим кореневищем та численними розгалуженими стеблами висотою 80 см. Листки чергові, 2—3-пірчасто-розсічені на дрібненькі обернено-яйцеподібні частинки, черешкові, вкриті залозистим опушенням, яскраво-зелені. Квітки жовті, у верхівкових щиткових суцвіттях. Цвіте на другий рік у кінці червня — серпні. Рослина морозо- та посухостійка, світлолюбна, не вимоглива до умов вирощування. Насіння проростає при температурі 7—10 °С через 18—20 днів. Навесні рослини відразу відростають. Оптимальною для розвитку є температура 20—28 °С. Розмножують руту насінням та вегетативно. Рослина має декоративний вигляд.
     Надземні частини рути містять значну кількість отруйної ефірної олії, фурокумарини, дубильні та гіркі речовини, фітонциди, органічні кислоти, вітаміни, особливо Р (рутин), який дістав назву від назви рослини. Рута має гострий смак і сильний неприємний запах у свіжому стані. Висушена — набуває аромату троянди. Справляє глистогінну, гіпотензивну, заспокійливу, спазмолітичну, бактерицидну дію, збуджує апетит. Корисно використовувати руту при нервових хворобах, запаленні очей та прямої кишки, серцебитті нервового походження, серцевих спазмах, головних болях, геморої, шкірних висипах, радикуліті, стимулює менструації. Рослина отруйна. Її слід вживати обережно, у малих дозах і короткий час. Може викликати алергічні болісні висипи. Протипоказана при вагітності.
     У їжу використовують молоді листки в свіжому та висушеному стані на додаток до овочевих салатів і супів, у маринадах, при засолюванні інших овочів. Готують з рутою баранину, гриби, страви з яєць. Рекомендується використовувати руту в коктейлях з овочевих соків, додавати в чай. У медицині руту застосовують як компонент для галенових препаратів проти гіпертонії. З неї одержують рутин. Використовують її також в парфюмерній промисловості.
     Вирощують руту у 5—6-річній культурі подібно до шавлії із розсади. Підготовка грунту під руту така, як і під інші багаторічні культури. Сіють руту у квітні з міжряддями 10 см, витрачаючи 3—5 г/м2 насіння. Насіння загортають на глибину 0,5 см. Операції з догляду включають поливи, розпушування. Розсаду висаджують у другій половині травня за схемою 20х10 см. Перші 30 днів рослини поливають і прополюють, міжряддя розпушують до змикання рядків. Збирають пагони у липні — серпні першого року та з початку травня до вересня у наступні роки Восени рослини підживлюють перегноєм (2 кг/м2) та фосфорно-калійними добривами (Р5К5), підгортають. Навесні ділянку боронують, вносять азотні добрива (N10), глибоко розпушують міжряддя. Урожайність зелені рути становить 5—10 кг/м2. Збирають її через кожні 20—30 днів.
Поділитись

Пошук

Друзі сайту
Шепетівський СТК ТСОУ
Заробіток в Інтернет
etxt.ru


Copyright MyCorp © 2024
Безкоштовний конструктор сайтів - uCoz