П`ятниця
29.03.2024
09:29
Вітаю Вас Гість
RSS
 
Вітаміни з грядки
Головна Реєстрація Вхід
Кріп »
Меню сайту

Наше опитування
Оцініть мій сайт
Всього відповідей: 117

Статистика
Каталог webplus.info
Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Форма входу

КРІП
Кріп
     Кріп — культура однорічна, скоростигла, холодостійка, світлолюбна, не вимоглива до умов вирощування. Перезволоження не переносить. Рослини утворюють розетку запашних сильнорозсічених на ниткоподібні частинки листків, згодом облистнене, трубчасте стебло, а потім і суцвіття на сильнорозгалуженому стеблі та насіння. Всі частини рослини містять ароматичну олію. Насіння проростає при температурі 3 °С, молоді рослини витримують заморозки до мінус 6 °С. Оптимальною для розвитку є температура 15— 22 °С. Сходи з'являються через 10—20 днів. Рослини спочатку формують листки на скороченому стеблі, яке потім подовжується з міжвузлів, а на верхівці формується сховане у плівчасту піхвочку суцвіття. Це і є фаза господарської стиглості зелені кропу, коли рослини формують найбільше зеленої маси, в якій нагромаджується найбільше цінних речовин. Рослини за короткий час формують велику масу зелені (за 20—50 днів), тому виносять з грунту багато поживних речовин. Технічну продукцію у восковій стиглості насіння рослини формують через 38—85 днів після з'явлення сходів. У першій фазі кріп потребує значної кількості азоту, а в другій — калію та фосфору. Можливе вирощування кропу у попередній або післяжнивній культурі.
     Листки містять вітаміни С, А, В2, В6, Р, РР, білок; мінеральні солі, особливо кальцію, калію, фосфору, заліза, магнію; клітковину, екстрактивні речовини, жирні та ефірні олії, анетин. Багатий хімічний склад забезпечує високу харчову цінність кропу: 50 г кропу замінять 150 г помідорів. Смакові якості кропу споріднені з його лікувальними властивостями. Він благотворно впливає на органи травлення і дихання, серце, нирки, печінку, знижує тиск крові, поліпшує зір, заспокоює нервову систему та вгамовує головний біль. Крім того, кріп поліпшує лактацію та діурез, має дезинфікуючі властивості. Вміст анетину забезпечує розширення судин серцевих м'язів та мозку, що сприяє посиленому їх живленню, перешкоджає виникненню та розвитку хворобливого стану. Ефірні олії та екстрактивні речовини сприяють утворенню ферментів травлення, жовчі, сечі і забезпечують дезинфікуючу дію всьому організму, особливо в органах травлення та сечостатевій системі. Сприятливе поєднання солей заліза та магнію у легкозасвоюваній формі посилює кровотворні процеси. Виявляє кріп також знеболюючу дію при виразках шлунку, дванадцятипалої кишки, холециститі, інших хворобах органів черевної порожнини. Корисні речовини містять всі органи рослини, навіть насіння, яке можна споживати протягом року.
     З кропу готують лікарський препарат анетин, який використовують при лікуванні серцевих захворювань. Використовують зелень кропу у салатах, на додаток до інших овочів, як приправу до супів, м'яса та риби, у соусах.    Взимку використовують і насіння. Технічний кріп — зонтики з недостиглими насінинами застосовують при засолюванні та маринуванні овочів. Кріп придатний також для ароматизації та вітамінізації сиру, масла, оцту. Має сильний своєрідний аромат, тому його використовують самостійно, не комбінуючи з іншими прянощами. Зелень заготовляють на зиму, засолюючи або висушуючи у затінку, при цьому зберігається її ароматичність та інші корисні властивості.
     Районовано сорти Грибовський, Узбецький 243, Харківський 85, Лісногородський. У виробництві вирощують місцеві форми під назвою кріп городній.
     Розміщують кріп на структурних, легких, неперезволожених грунтах. Кращими попередниками є просапні культури, під які вносили органічні й мінеральні добрива. Під зяблеву оранку на ділянці вносять Р15К10, а навесні під культивацію — N30. Грунт краще готувати з осені, а рано навесні — у березні — квітні — відразу провести сівбу. Способи сівби встановлюють з урахуванням мети вирощування продукції. Для одержання зелені кріп сіють суцільним способом з нормою висіву 20—30 г/м2. Щоб мати технічну продукцію, кріп сіють рядковим способом з міжряддями 20—25 см і нормою висіву 7—10 г/м2. Глибина загортання насіння становить 1,5—2 см. Посіви обов'язково прикочують і при потребі зволожують грунт (60 % ПВ). Після з'явлення сходів ділянку розпушують граблями поперек рядків — 2 рази, вдруге — у фазі 2—3 справжніх листків. При вирощуванні технічної продукції рослини залишають у рядку на відстані 7—10 см. При потребі кріп слід поливати нормою 5—7 л/м2. На посівах технічного кропу міжряддя розпушують через кожні 7—10 днів до початку цвітіння. Насіння кропу при сівбі змішують з насінням салату або редиски (0,3 г/м2), продукцію яких збирають при з'явленні сходів кропу.
     Збирають продукцію на зелень у травні — червні (вдень, коли спаде роса). Рослини виривають, обтрушують землю, зв'язують у пучки або щільно укладають, зберігають 1—3 доби. Технічну продукцію зрізають у липні, рослини у добре вентильованому приміщенні зберігають кілька днів або висушують. Урожайність зелені становить 3—5, технічної продукції — 5—7 кг/м2.
Для одержання більш ранньої продукції на зелень проводять підзимні або зимові посіви. У першому разі кріп сіють з настанням сталих приморозків, щоб насіння не проросло. Ділянки готують заздалегідь таким способом, як і при сівбі навесні. Норму висіву збільшують на 25 %. Глибина загортання становить 3—4 см. Ділянки бажано вкривати нетовстим шаром перегною або торфу, солом'яною січкою або іншими мульчуючими матеріалами. Для зимової сівби ділянки готують у жовтні, як звичайно. Після танення снігу по льоду проводять сівбу з такою самою нормою, як і під зиму. Насіння укривають шаром перегною або торфу. При таненні снігу насіння з талою водою втягується в грунт. Сходи з'являються на 5—10 днів раніше, ніж при сівбі навесні, а продукція надходить у травні. Прискорити надходження продукції можна при використанні тимчасових плівкових укрить, які встановлюють на початку березня.
     Зелень при цьому способі одержують у  кінці квітня — на початку травня.
     Щоб подовжити період надходження зелені, впроваджують конвейєрне вирощування. Висівають кріп з інтервалом 10—20 днів з березня до серпня. Продукція надходить з червня до жовтня. Урожайність знижується при кожному наступному строці сівби. Продукція формується з весняних посівів через 30— 35 днів після сівби, у червні — липні через 50 днів, у серпні — вересні — 70 днів.

частота ключевых слов
Поділитись

Пошук

Друзі сайту
Шепетівський СТК ТСОУ
Заробіток в Інтернет
etxt.ru


Copyright MyCorp © 2024
Безкоштовний конструктор сайтів - uCoz